Severity: 8192
Message: Return type of CI_Session_files_driver::open($save_path, $name) should either be compatible with SessionHandlerInterface::open(string $path, string $name): bool, or the #[\ReturnTypeWillChange] attribute should be used to temporarily suppress the notice
Filename: drivers/Session_files_driver.php
Line Number: 132
Backtrace:
File: /home/demoynapstest/public_html/all/scl/application/controllers/Main.php
Line: 8
Function: __construct
File: /home/demoynapstest/public_html/all/scl/index.php
Line: 289
Function: require_once
Severity: 8192
Message: Return type of CI_Session_files_driver::close() should either be compatible with SessionHandlerInterface::close(): bool, or the #[\ReturnTypeWillChange] attribute should be used to temporarily suppress the notice
Filename: drivers/Session_files_driver.php
Line Number: 292
Backtrace:
File: /home/demoynapstest/public_html/all/scl/application/controllers/Main.php
Line: 8
Function: __construct
File: /home/demoynapstest/public_html/all/scl/index.php
Line: 289
Function: require_once
Severity: 8192
Message: Return type of CI_Session_files_driver::read($session_id) should either be compatible with SessionHandlerInterface::read(string $id): string|false, or the #[\ReturnTypeWillChange] attribute should be used to temporarily suppress the notice
Filename: drivers/Session_files_driver.php
Line Number: 166
Backtrace:
File: /home/demoynapstest/public_html/all/scl/application/controllers/Main.php
Line: 8
Function: __construct
File: /home/demoynapstest/public_html/all/scl/index.php
Line: 289
Function: require_once
Severity: 8192
Message: Return type of CI_Session_files_driver::write($session_id, $session_data) should either be compatible with SessionHandlerInterface::write(string $id, string $data): bool, or the #[\ReturnTypeWillChange] attribute should be used to temporarily suppress the notice
Filename: drivers/Session_files_driver.php
Line Number: 235
Backtrace:
File: /home/demoynapstest/public_html/all/scl/application/controllers/Main.php
Line: 8
Function: __construct
File: /home/demoynapstest/public_html/all/scl/index.php
Line: 289
Function: require_once
Severity: 8192
Message: Return type of CI_Session_files_driver::destroy($session_id) should either be compatible with SessionHandlerInterface::destroy(string $id): bool, or the #[\ReturnTypeWillChange] attribute should be used to temporarily suppress the notice
Filename: drivers/Session_files_driver.php
Line Number: 315
Backtrace:
File: /home/demoynapstest/public_html/all/scl/application/controllers/Main.php
Line: 8
Function: __construct
File: /home/demoynapstest/public_html/all/scl/index.php
Line: 289
Function: require_once
Severity: 8192
Message: Return type of CI_Session_files_driver::gc($maxlifetime) should either be compatible with SessionHandlerInterface::gc(int $max_lifetime): int|false, or the #[\ReturnTypeWillChange] attribute should be used to temporarily suppress the notice
Filename: drivers/Session_files_driver.php
Line Number: 356
Backtrace:
File: /home/demoynapstest/public_html/all/scl/application/controllers/Main.php
Line: 8
Function: __construct
File: /home/demoynapstest/public_html/all/scl/index.php
Line: 289
Function: require_once
Severity: Warning
Message: ini_set(): Session ini settings cannot be changed after headers have already been sent
Filename: Session/Session.php
Line Number: 282
Backtrace:
File: /home/demoynapstest/public_html/all/scl/application/controllers/Main.php
Line: 8
Function: __construct
File: /home/demoynapstest/public_html/all/scl/index.php
Line: 289
Function: require_once
Severity: Warning
Message: session_set_cookie_params(): Session cookie parameters cannot be changed after headers have already been sent
Filename: Session/Session.php
Line Number: 294
Backtrace:
File: /home/demoynapstest/public_html/all/scl/application/controllers/Main.php
Line: 8
Function: __construct
File: /home/demoynapstest/public_html/all/scl/index.php
Line: 289
Function: require_once
Severity: Warning
Message: ini_set(): Session ini settings cannot be changed after headers have already been sent
Filename: Session/Session.php
Line Number: 304
Backtrace:
File: /home/demoynapstest/public_html/all/scl/application/controllers/Main.php
Line: 8
Function: __construct
File: /home/demoynapstest/public_html/all/scl/index.php
Line: 289
Function: require_once
Severity: Warning
Message: ini_set(): Session ini settings cannot be changed after headers have already been sent
Filename: Session/Session.php
Line Number: 314
Backtrace:
File: /home/demoynapstest/public_html/all/scl/application/controllers/Main.php
Line: 8
Function: __construct
File: /home/demoynapstest/public_html/all/scl/index.php
Line: 289
Function: require_once
Severity: Warning
Message: ini_set(): Session ini settings cannot be changed after headers have already been sent
Filename: Session/Session.php
Line Number: 315
Backtrace:
File: /home/demoynapstest/public_html/all/scl/application/controllers/Main.php
Line: 8
Function: __construct
File: /home/demoynapstest/public_html/all/scl/index.php
Line: 289
Function: require_once
Severity: Warning
Message: ini_set(): Session ini settings cannot be changed after headers have already been sent
Filename: Session/Session.php
Line Number: 316
Backtrace:
File: /home/demoynapstest/public_html/all/scl/application/controllers/Main.php
Line: 8
Function: __construct
File: /home/demoynapstest/public_html/all/scl/index.php
Line: 289
Function: require_once
Severity: Warning
Message: ini_set(): Session ini settings cannot be changed after headers have already been sent
Filename: Session/Session.php
Line Number: 317
Backtrace:
File: /home/demoynapstest/public_html/all/scl/application/controllers/Main.php
Line: 8
Function: __construct
File: /home/demoynapstest/public_html/all/scl/index.php
Line: 289
Function: require_once
Severity: Warning
Message: ini_set(): Session ini settings cannot be changed after headers have already been sent
Filename: Session/Session.php
Line Number: 375
Backtrace:
File: /home/demoynapstest/public_html/all/scl/application/controllers/Main.php
Line: 8
Function: __construct
File: /home/demoynapstest/public_html/all/scl/index.php
Line: 289
Function: require_once
Severity: Warning
Message: session_set_save_handler(): Session save handler cannot be changed after headers have already been sent
Filename: Session/Session.php
Line Number: 110
Backtrace:
File: /home/demoynapstest/public_html/all/scl/application/controllers/Main.php
Line: 8
Function: __construct
File: /home/demoynapstest/public_html/all/scl/index.php
Line: 289
Function: require_once
Severity: Warning
Message: session_start(): Session cannot be started after headers have already been sent
Filename: Session/Session.php
Line Number: 143
Backtrace:
File: /home/demoynapstest/public_html/all/scl/application/controllers/Main.php
Line: 8
Function: __construct
File: /home/demoynapstest/public_html/all/scl/index.php
Line: 289
Function: require_once
Welcome To Scl Gaming




Product Model: ST2000VX015 Availability: In Stock
free shipping on all us order
Contact us 24 hours a day
You have 30 days to Return
We ensure secure payment
Features
SkyHawk™ leverages Seagate's extensive experience in designing drives purpose-built for surveillance applications.
Key Features
Specifications
| Standard Model Numbers | ST2000VX015 |
| SkyHawk™ Health Management Included | N/A |
| Interface | SATA 6 Gb/s |
| Recording Technology | SMR |
| Drive Design | Air |
| Drive Bays Supported | Up to 8 |
| Cameras Supported | Up to 64 |
| RV Sensors | N/A |
| Max Sustained Transfer Rate OD (MB/s) | 180MB/s |
| Cache (MB) | 256 |
| Tarnish Resistant | Yes |
| Load/Unload Cycles | 600,000 |
| Non-recoverable Read Errors Rate, Max | 1 per 10E14 |
| Power-On Hours per year | 8,760 |
| Workload Rate Limit (WRL) 1 |
180 |
| Mean Time Between Failures (MTBF) (hours) | 1,000,000 hr |
| Rescue Data Recovery Services (years) | 3 |
| Startup Current, Typical (12V, A) | 1.8 |
| Average Operating Power (W) | 3.7 W |
| Idling Average (W) | 2.5 W |
| Standby Mode/Sleep Mode, Typical (W) | 0.25/0.25 |
| Voltage Tolerance (5 V) | ±5% |
| Voltage Tolerance (12 V) | ±10% |
| Operating (ambient, min °C) | 0 |
| Operating (drive case, max °C) | 70 |
| Non-operating (ambient, min °C) | -40 |
| Height (mm/in, max) | 20.2 mm/0.795 in |
| Width (mm/in, max) | 101.85 mm/4.01 in |
| Depth (mm/in, max) | 146.99 mm/5.787 in |
| Weight (g/lb, typical) | 415 g/0.915 lb |
| Carton Unit Quantity | 25 |
| Cartons per Pallet / Cartons per Layer | 40/8 |
| Warranty | 3 Years |
| Note | *** Features, Price, Specifications are subject to change without notice. |