Severity: 8192
Message: Return type of CI_Session_files_driver::open($save_path, $name) should either be compatible with SessionHandlerInterface::open(string $path, string $name): bool, or the #[\ReturnTypeWillChange] attribute should be used to temporarily suppress the notice
Filename: drivers/Session_files_driver.php
Line Number: 132
Backtrace:
File: /home/demoynapstest/public_html/all/scl/application/controllers/Main.php
Line: 8
Function: __construct
File: /home/demoynapstest/public_html/all/scl/index.php
Line: 289
Function: require_once
Severity: 8192
Message: Return type of CI_Session_files_driver::close() should either be compatible with SessionHandlerInterface::close(): bool, or the #[\ReturnTypeWillChange] attribute should be used to temporarily suppress the notice
Filename: drivers/Session_files_driver.php
Line Number: 292
Backtrace:
File: /home/demoynapstest/public_html/all/scl/application/controllers/Main.php
Line: 8
Function: __construct
File: /home/demoynapstest/public_html/all/scl/index.php
Line: 289
Function: require_once
Severity: 8192
Message: Return type of CI_Session_files_driver::read($session_id) should either be compatible with SessionHandlerInterface::read(string $id): string|false, or the #[\ReturnTypeWillChange] attribute should be used to temporarily suppress the notice
Filename: drivers/Session_files_driver.php
Line Number: 166
Backtrace:
File: /home/demoynapstest/public_html/all/scl/application/controllers/Main.php
Line: 8
Function: __construct
File: /home/demoynapstest/public_html/all/scl/index.php
Line: 289
Function: require_once
Severity: 8192
Message: Return type of CI_Session_files_driver::write($session_id, $session_data) should either be compatible with SessionHandlerInterface::write(string $id, string $data): bool, or the #[\ReturnTypeWillChange] attribute should be used to temporarily suppress the notice
Filename: drivers/Session_files_driver.php
Line Number: 235
Backtrace:
File: /home/demoynapstest/public_html/all/scl/application/controllers/Main.php
Line: 8
Function: __construct
File: /home/demoynapstest/public_html/all/scl/index.php
Line: 289
Function: require_once
Severity: 8192
Message: Return type of CI_Session_files_driver::destroy($session_id) should either be compatible with SessionHandlerInterface::destroy(string $id): bool, or the #[\ReturnTypeWillChange] attribute should be used to temporarily suppress the notice
Filename: drivers/Session_files_driver.php
Line Number: 315
Backtrace:
File: /home/demoynapstest/public_html/all/scl/application/controllers/Main.php
Line: 8
Function: __construct
File: /home/demoynapstest/public_html/all/scl/index.php
Line: 289
Function: require_once
Severity: 8192
Message: Return type of CI_Session_files_driver::gc($maxlifetime) should either be compatible with SessionHandlerInterface::gc(int $max_lifetime): int|false, or the #[\ReturnTypeWillChange] attribute should be used to temporarily suppress the notice
Filename: drivers/Session_files_driver.php
Line Number: 356
Backtrace:
File: /home/demoynapstest/public_html/all/scl/application/controllers/Main.php
Line: 8
Function: __construct
File: /home/demoynapstest/public_html/all/scl/index.php
Line: 289
Function: require_once
Severity: Warning
Message: ini_set(): Session ini settings cannot be changed after headers have already been sent
Filename: Session/Session.php
Line Number: 282
Backtrace:
File: /home/demoynapstest/public_html/all/scl/application/controllers/Main.php
Line: 8
Function: __construct
File: /home/demoynapstest/public_html/all/scl/index.php
Line: 289
Function: require_once
Severity: Warning
Message: session_set_cookie_params(): Session cookie parameters cannot be changed after headers have already been sent
Filename: Session/Session.php
Line Number: 294
Backtrace:
File: /home/demoynapstest/public_html/all/scl/application/controllers/Main.php
Line: 8
Function: __construct
File: /home/demoynapstest/public_html/all/scl/index.php
Line: 289
Function: require_once
Severity: Warning
Message: ini_set(): Session ini settings cannot be changed after headers have already been sent
Filename: Session/Session.php
Line Number: 304
Backtrace:
File: /home/demoynapstest/public_html/all/scl/application/controllers/Main.php
Line: 8
Function: __construct
File: /home/demoynapstest/public_html/all/scl/index.php
Line: 289
Function: require_once
Severity: Warning
Message: ini_set(): Session ini settings cannot be changed after headers have already been sent
Filename: Session/Session.php
Line Number: 314
Backtrace:
File: /home/demoynapstest/public_html/all/scl/application/controllers/Main.php
Line: 8
Function: __construct
File: /home/demoynapstest/public_html/all/scl/index.php
Line: 289
Function: require_once
Severity: Warning
Message: ini_set(): Session ini settings cannot be changed after headers have already been sent
Filename: Session/Session.php
Line Number: 315
Backtrace:
File: /home/demoynapstest/public_html/all/scl/application/controllers/Main.php
Line: 8
Function: __construct
File: /home/demoynapstest/public_html/all/scl/index.php
Line: 289
Function: require_once
Severity: Warning
Message: ini_set(): Session ini settings cannot be changed after headers have already been sent
Filename: Session/Session.php
Line Number: 316
Backtrace:
File: /home/demoynapstest/public_html/all/scl/application/controllers/Main.php
Line: 8
Function: __construct
File: /home/demoynapstest/public_html/all/scl/index.php
Line: 289
Function: require_once
Severity: Warning
Message: ini_set(): Session ini settings cannot be changed after headers have already been sent
Filename: Session/Session.php
Line Number: 317
Backtrace:
File: /home/demoynapstest/public_html/all/scl/application/controllers/Main.php
Line: 8
Function: __construct
File: /home/demoynapstest/public_html/all/scl/index.php
Line: 289
Function: require_once
Severity: Warning
Message: ini_set(): Session ini settings cannot be changed after headers have already been sent
Filename: Session/Session.php
Line Number: 375
Backtrace:
File: /home/demoynapstest/public_html/all/scl/application/controllers/Main.php
Line: 8
Function: __construct
File: /home/demoynapstest/public_html/all/scl/index.php
Line: 289
Function: require_once
Severity: Warning
Message: session_set_save_handler(): Session save handler cannot be changed after headers have already been sent
Filename: Session/Session.php
Line Number: 110
Backtrace:
File: /home/demoynapstest/public_html/all/scl/application/controllers/Main.php
Line: 8
Function: __construct
File: /home/demoynapstest/public_html/all/scl/index.php
Line: 289
Function: require_once
Severity: Warning
Message: session_start(): Session cannot be started after headers have already been sent
Filename: Session/Session.php
Line Number: 143
Backtrace:
File: /home/demoynapstest/public_html/all/scl/application/controllers/Main.php
Line: 8
Function: __construct
File: /home/demoynapstest/public_html/all/scl/index.php
Line: 289
Function: require_once
Welcome To Scl Gaming






Product Model: LC27R500FHWXXL Availability: In Stock
free shipping on all us order
Contact us 24 hours a day
You have 30 days to Return
We ensure secure payment
Features
Captivating Curves
Immerse yourself in work or play. The 1800R curved screen wraps around you, pulls you in, and keeps you focused. Even during extended use, the curvature reduces eye strain, so computing is more comfortable than ever before.
Supersleek Screen
Designed with style in mind. The 3_sided bezel_less display stretches from edge to edge for maximum viewing and a minimalist aesthetic. A refined dark blue gray exterior and Y_shaped stand base bring a sleek, modern look to your desk.
All Action, No Delay
Superfluid entertainment experience. AMD Radeon FreeSync™ keeps your monitor and graphics card refresh rate in sync to reduced image tear and stutter. Watch movies and play games without any interruptions. Even fast action scenes look seamless and smooth.
More Gaming Power
Ideal game settings instantly give you the edge. Get optimal color settings and image contrast to see scenes more vividly and spot enemies hiding in the dark. Game Mode adjusts any game to fill your screen with every detail in view.
See True Detail
Every scene, incredibly defined. Samsung's innovative VA Panel technology delivers an outstanding 3000:1 contrast ratio with deeper blacks and more brilliant whites. Minimal light leaks from corner to corner so even very dark or bright images are crystal clear on your screen.
Focused Comfort
Protect your eyes and do more. The CR50's advanced eye comfort technology reduces eye strain for more comfortable extended computing. Flicker Free technology continuously removes tiring and irritating screen flicker, while Eye Saver Mode minimizes emitted blue light. Your eyes stay fresh longer.
Specifications
| Screen Size (Inch) | 27" |
| Screen Size (cm) | 68.4 |
| Screen Size (Class) | 27 |
| Flat / Curved | Curved |
| Active Display Size (HxV) (mm) | 596.736mm x 335.664mm |
| Screen Curvature | 1800R |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Panel Type | VA |
| Brightness (Typical) | 250cd/m2 |
| Peak Brightness (Typical) | 300cd/㎡ |
| Brightness (Min) | 220cd/m2 |
| Contrast Ratio Static | 3,000:1(Typ.) |
| Dynamic Contrast Ratio | Mega |
| Resolution | 1920x1080 |
| Response Time | 4(GTG) ms |
| Viewing Angle (H/V) | 178°(H)/178°(V) |
| Color Support | 16.7M |
| Color Gamut (NTSC 1976) | 72% |
| Refresh Rate | 60Hz |
| Samsung MagicBright | Yes |
| Eco Saving Plus | Yes |
| Eye Saver Mode | Yes |
| Flicker Free | Yes |
| Game Mode | Yes |
| Image Size | Yes |
| Windows Certification | Windows 10 |
| AMD FreeSync™ | Yes |
| Wireless Display | No |
| D-Sub | 1 EA |
| DVI | No |
| Dual Link DVI | No |
| Display Port | No |
| Display Port Version | No |
| Display Port Out | No |
| Display Port Out Version | No |
| Mini-Display Port | No |
| HDMI | 1 EA |
| HDMI Version | 1.4 |
| Audio In | No |
| Headphone | Yes |
| USB Ports | No |
| USB Hub Version | No |
| USB-C | No |
| USB-C Charging Power | No |
| Speaker | No |
| USB Sound Bar (Ready) | No |
| Temperature | 10~40 ℃ |
| Humidity | 10~80,non-condensing % |
| Color | Dark Blue Gray |
| Stand Type | Simple |
| Tilt | -2.0° (±2.0°) ~22.0° (±2.0°) |
| Wall Mount | 75 x 75 |
| Power Supply | AC 100~240V |
| Power Consumption (Max) | 35 W |
| Power Consumption (Typ) | 34.0 W |
| Power Consumption (DPMS) | Less than 0.3 W |
| Power Consumption (Off Mode) | Less than 0.3 W |
| Power Consumption (Yearly) | 50 kWh/year |
| Type | External Adaptor |
| Set Dimension with Stand (WxHxD) | 614.2 x 466.2 x 251.2 mm |
| Set Dimension without Stand (WxHxD) | 614.2 x 362.8 x 94.4 mm |
| Package Dimension (WxHxD) | 710.0 x 177.0 x 460.0 mm |
| Set Weight with Stand | 4.3 kg |
| Set Weight without Stand | 3.5 kg |
| Package Weight | 6.5 kg |
| Power Cable Length | 1.5 m |
| HDMI Cable | Yes |
| Mini-Display Gender | No |
| Install CD | Yes |
| Quick Setup Guide | Yes |
| Warranty | 3 Years |
| Note | ***Features, Price and Specifications are subject to change without notice. |