Severity: 8192
Message: Return type of CI_Session_files_driver::open($save_path, $name) should either be compatible with SessionHandlerInterface::open(string $path, string $name): bool, or the #[\ReturnTypeWillChange] attribute should be used to temporarily suppress the notice
Filename: drivers/Session_files_driver.php
Line Number: 132
Backtrace:
File: /home/demoynapstest/public_html/all/scl/application/controllers/Main.php
Line: 8
Function: __construct
File: /home/demoynapstest/public_html/all/scl/index.php
Line: 289
Function: require_once
Severity: 8192
Message: Return type of CI_Session_files_driver::close() should either be compatible with SessionHandlerInterface::close(): bool, or the #[\ReturnTypeWillChange] attribute should be used to temporarily suppress the notice
Filename: drivers/Session_files_driver.php
Line Number: 292
Backtrace:
File: /home/demoynapstest/public_html/all/scl/application/controllers/Main.php
Line: 8
Function: __construct
File: /home/demoynapstest/public_html/all/scl/index.php
Line: 289
Function: require_once
Severity: 8192
Message: Return type of CI_Session_files_driver::read($session_id) should either be compatible with SessionHandlerInterface::read(string $id): string|false, or the #[\ReturnTypeWillChange] attribute should be used to temporarily suppress the notice
Filename: drivers/Session_files_driver.php
Line Number: 166
Backtrace:
File: /home/demoynapstest/public_html/all/scl/application/controllers/Main.php
Line: 8
Function: __construct
File: /home/demoynapstest/public_html/all/scl/index.php
Line: 289
Function: require_once
Severity: 8192
Message: Return type of CI_Session_files_driver::write($session_id, $session_data) should either be compatible with SessionHandlerInterface::write(string $id, string $data): bool, or the #[\ReturnTypeWillChange] attribute should be used to temporarily suppress the notice
Filename: drivers/Session_files_driver.php
Line Number: 235
Backtrace:
File: /home/demoynapstest/public_html/all/scl/application/controllers/Main.php
Line: 8
Function: __construct
File: /home/demoynapstest/public_html/all/scl/index.php
Line: 289
Function: require_once
Severity: 8192
Message: Return type of CI_Session_files_driver::destroy($session_id) should either be compatible with SessionHandlerInterface::destroy(string $id): bool, or the #[\ReturnTypeWillChange] attribute should be used to temporarily suppress the notice
Filename: drivers/Session_files_driver.php
Line Number: 315
Backtrace:
File: /home/demoynapstest/public_html/all/scl/application/controllers/Main.php
Line: 8
Function: __construct
File: /home/demoynapstest/public_html/all/scl/index.php
Line: 289
Function: require_once
Severity: 8192
Message: Return type of CI_Session_files_driver::gc($maxlifetime) should either be compatible with SessionHandlerInterface::gc(int $max_lifetime): int|false, or the #[\ReturnTypeWillChange] attribute should be used to temporarily suppress the notice
Filename: drivers/Session_files_driver.php
Line Number: 356
Backtrace:
File: /home/demoynapstest/public_html/all/scl/application/controllers/Main.php
Line: 8
Function: __construct
File: /home/demoynapstest/public_html/all/scl/index.php
Line: 289
Function: require_once
Severity: Warning
Message: ini_set(): Session ini settings cannot be changed after headers have already been sent
Filename: Session/Session.php
Line Number: 282
Backtrace:
File: /home/demoynapstest/public_html/all/scl/application/controllers/Main.php
Line: 8
Function: __construct
File: /home/demoynapstest/public_html/all/scl/index.php
Line: 289
Function: require_once
Severity: Warning
Message: session_set_cookie_params(): Session cookie parameters cannot be changed after headers have already been sent
Filename: Session/Session.php
Line Number: 294
Backtrace:
File: /home/demoynapstest/public_html/all/scl/application/controllers/Main.php
Line: 8
Function: __construct
File: /home/demoynapstest/public_html/all/scl/index.php
Line: 289
Function: require_once
Severity: Warning
Message: ini_set(): Session ini settings cannot be changed after headers have already been sent
Filename: Session/Session.php
Line Number: 304
Backtrace:
File: /home/demoynapstest/public_html/all/scl/application/controllers/Main.php
Line: 8
Function: __construct
File: /home/demoynapstest/public_html/all/scl/index.php
Line: 289
Function: require_once
Severity: Warning
Message: ini_set(): Session ini settings cannot be changed after headers have already been sent
Filename: Session/Session.php
Line Number: 314
Backtrace:
File: /home/demoynapstest/public_html/all/scl/application/controllers/Main.php
Line: 8
Function: __construct
File: /home/demoynapstest/public_html/all/scl/index.php
Line: 289
Function: require_once
Severity: Warning
Message: ini_set(): Session ini settings cannot be changed after headers have already been sent
Filename: Session/Session.php
Line Number: 315
Backtrace:
File: /home/demoynapstest/public_html/all/scl/application/controllers/Main.php
Line: 8
Function: __construct
File: /home/demoynapstest/public_html/all/scl/index.php
Line: 289
Function: require_once
Severity: Warning
Message: ini_set(): Session ini settings cannot be changed after headers have already been sent
Filename: Session/Session.php
Line Number: 316
Backtrace:
File: /home/demoynapstest/public_html/all/scl/application/controllers/Main.php
Line: 8
Function: __construct
File: /home/demoynapstest/public_html/all/scl/index.php
Line: 289
Function: require_once
Severity: Warning
Message: ini_set(): Session ini settings cannot be changed after headers have already been sent
Filename: Session/Session.php
Line Number: 317
Backtrace:
File: /home/demoynapstest/public_html/all/scl/application/controllers/Main.php
Line: 8
Function: __construct
File: /home/demoynapstest/public_html/all/scl/index.php
Line: 289
Function: require_once
Severity: Warning
Message: ini_set(): Session ini settings cannot be changed after headers have already been sent
Filename: Session/Session.php
Line Number: 375
Backtrace:
File: /home/demoynapstest/public_html/all/scl/application/controllers/Main.php
Line: 8
Function: __construct
File: /home/demoynapstest/public_html/all/scl/index.php
Line: 289
Function: require_once
Severity: Warning
Message: session_set_save_handler(): Session save handler cannot be changed after headers have already been sent
Filename: Session/Session.php
Line Number: 110
Backtrace:
File: /home/demoynapstest/public_html/all/scl/application/controllers/Main.php
Line: 8
Function: __construct
File: /home/demoynapstest/public_html/all/scl/index.php
Line: 289
Function: require_once
Severity: Warning
Message: session_start(): Session cannot be started after headers have already been sent
Filename: Session/Session.php
Line Number: 143
Backtrace:
File: /home/demoynapstest/public_html/all/scl/application/controllers/Main.php
Line: 8
Function: __construct
File: /home/demoynapstest/public_html/all/scl/index.php
Line: 289
Function: require_once
Welcome To Scl Gaming


Product Model: ST4000VX013 Availability: In Stock
free shipping on all us order
Contact us 24 hours a day
You have 30 days to Return
We ensure secure payment
Features
ImagePerfect™ firmware is designed to ensure seamless video footage capture in 24×7 surveillance workloads that record video from 64 HD cameras.
SkyHawk Health Management actively helps protect your surveillance storage by focusing on prevention, intervention, and recovery options. Included is RAID RapidRebuild™, which provides 3× faster volume rebuilds over traditional RAID rebuilds.
RV sensors built in allow drives to maintain performance in multi-bay systems, giving customers the flexibility to scale their systems when more storage is needed.
ATA streaming support enables recordings from up to 64 HD cameras for smooth, uninterrupted footage.
1 M hours MTBF, 3-year limited warranty 3 represents an improved total cost of ownership (TCO) with reduced maintenance costs.
Lower power consumption means a reduction in heat emissions, which improves reliability in surveillance solutions. Tarnish-resistant components help protect drive from environmental elements, increasing field reliability.
Specifications
| Model | ST4000VX013 |
| SkyHawk™ Health Management Included | Yes |
| Interface | SATA 6 Gb/s |
| Recording Technology | SMR |
| Drive Design | Air |
| Features and Performance | |
| Drive Bays Supported | Up to 16 |
| Cameras Supported | Up to 64 |
| RV Sensors | Yes |
| Max Sustained Transfer Rate OD (MB/s) | 180MB/s |
| Cache (MB) | 256 |
| Reliability/Data Integrity | |
| Tarnish Resistant | Yes |
| Load/Unload Cycles | 600,000 |
| Non-recoverable Read Errors Rate, Max | 1 per 10E14 |
| Power-On Hours per year | 8,760 |
| Workload Rate Limit (WRL) | 180 |
| Mean Time Between Failures (MTBF) (hours) | 1,000,000 hr |
| Power Management | |
| Startup Current, Typical (12V, A) | 1.8 |
| Average Operating Power (W) | 3.7 W |
| Idling Average (W) | 2.5 W |
| Standby Mode/Sleep Mode, Typical (W) | 0.25/0.25 |
| Voltage Tolerance (5 V) | ±5% |
| Voltage Tolerance (12 V) | ±10% |
| Environmental/Temperature | |
| Operating (ambient, min °C) | 0 |
| Operating (drive case, max °C) | 70 |
| Non-operating (ambient, min °C) | -40 |
| Physical | |
| Height (mm/in, max) | 20.2 mm/0.795 in |
| Width (mm/in, max) | 101.85 mm/4.01 in |
| Depth (mm/in, max) | 146.99 mm/5.787 in |
| Weight (g/lb, typical) | 490 g/1.08 lb |
| Carton Unit Quantity | 25 |
| Cartons per Pallet / Cartons per Layer | 40/8 |
| Warranty | 3 Years |
| Note | ***Features, Price and Specifications are subject to change without notice. |