Severity: 8192
Message: Return type of CI_Session_files_driver::open($save_path, $name) should either be compatible with SessionHandlerInterface::open(string $path, string $name): bool, or the #[\ReturnTypeWillChange] attribute should be used to temporarily suppress the notice
Filename: drivers/Session_files_driver.php
Line Number: 132
Backtrace:
File: /home/demoynapstest/public_html/all/scl/application/controllers/Main.php
Line: 8
Function: __construct
File: /home/demoynapstest/public_html/all/scl/index.php
Line: 289
Function: require_once
Severity: 8192
Message: Return type of CI_Session_files_driver::close() should either be compatible with SessionHandlerInterface::close(): bool, or the #[\ReturnTypeWillChange] attribute should be used to temporarily suppress the notice
Filename: drivers/Session_files_driver.php
Line Number: 292
Backtrace:
File: /home/demoynapstest/public_html/all/scl/application/controllers/Main.php
Line: 8
Function: __construct
File: /home/demoynapstest/public_html/all/scl/index.php
Line: 289
Function: require_once
Severity: 8192
Message: Return type of CI_Session_files_driver::read($session_id) should either be compatible with SessionHandlerInterface::read(string $id): string|false, or the #[\ReturnTypeWillChange] attribute should be used to temporarily suppress the notice
Filename: drivers/Session_files_driver.php
Line Number: 166
Backtrace:
File: /home/demoynapstest/public_html/all/scl/application/controllers/Main.php
Line: 8
Function: __construct
File: /home/demoynapstest/public_html/all/scl/index.php
Line: 289
Function: require_once
Severity: 8192
Message: Return type of CI_Session_files_driver::write($session_id, $session_data) should either be compatible with SessionHandlerInterface::write(string $id, string $data): bool, or the #[\ReturnTypeWillChange] attribute should be used to temporarily suppress the notice
Filename: drivers/Session_files_driver.php
Line Number: 235
Backtrace:
File: /home/demoynapstest/public_html/all/scl/application/controllers/Main.php
Line: 8
Function: __construct
File: /home/demoynapstest/public_html/all/scl/index.php
Line: 289
Function: require_once
Severity: 8192
Message: Return type of CI_Session_files_driver::destroy($session_id) should either be compatible with SessionHandlerInterface::destroy(string $id): bool, or the #[\ReturnTypeWillChange] attribute should be used to temporarily suppress the notice
Filename: drivers/Session_files_driver.php
Line Number: 315
Backtrace:
File: /home/demoynapstest/public_html/all/scl/application/controllers/Main.php
Line: 8
Function: __construct
File: /home/demoynapstest/public_html/all/scl/index.php
Line: 289
Function: require_once
Severity: 8192
Message: Return type of CI_Session_files_driver::gc($maxlifetime) should either be compatible with SessionHandlerInterface::gc(int $max_lifetime): int|false, or the #[\ReturnTypeWillChange] attribute should be used to temporarily suppress the notice
Filename: drivers/Session_files_driver.php
Line Number: 356
Backtrace:
File: /home/demoynapstest/public_html/all/scl/application/controllers/Main.php
Line: 8
Function: __construct
File: /home/demoynapstest/public_html/all/scl/index.php
Line: 289
Function: require_once
Severity: Warning
Message: ini_set(): Session ini settings cannot be changed after headers have already been sent
Filename: Session/Session.php
Line Number: 282
Backtrace:
File: /home/demoynapstest/public_html/all/scl/application/controllers/Main.php
Line: 8
Function: __construct
File: /home/demoynapstest/public_html/all/scl/index.php
Line: 289
Function: require_once
Severity: Warning
Message: session_set_cookie_params(): Session cookie parameters cannot be changed after headers have already been sent
Filename: Session/Session.php
Line Number: 294
Backtrace:
File: /home/demoynapstest/public_html/all/scl/application/controllers/Main.php
Line: 8
Function: __construct
File: /home/demoynapstest/public_html/all/scl/index.php
Line: 289
Function: require_once
Severity: Warning
Message: ini_set(): Session ini settings cannot be changed after headers have already been sent
Filename: Session/Session.php
Line Number: 304
Backtrace:
File: /home/demoynapstest/public_html/all/scl/application/controllers/Main.php
Line: 8
Function: __construct
File: /home/demoynapstest/public_html/all/scl/index.php
Line: 289
Function: require_once
Severity: Warning
Message: ini_set(): Session ini settings cannot be changed after headers have already been sent
Filename: Session/Session.php
Line Number: 314
Backtrace:
File: /home/demoynapstest/public_html/all/scl/application/controllers/Main.php
Line: 8
Function: __construct
File: /home/demoynapstest/public_html/all/scl/index.php
Line: 289
Function: require_once
Severity: Warning
Message: ini_set(): Session ini settings cannot be changed after headers have already been sent
Filename: Session/Session.php
Line Number: 315
Backtrace:
File: /home/demoynapstest/public_html/all/scl/application/controllers/Main.php
Line: 8
Function: __construct
File: /home/demoynapstest/public_html/all/scl/index.php
Line: 289
Function: require_once
Severity: Warning
Message: ini_set(): Session ini settings cannot be changed after headers have already been sent
Filename: Session/Session.php
Line Number: 316
Backtrace:
File: /home/demoynapstest/public_html/all/scl/application/controllers/Main.php
Line: 8
Function: __construct
File: /home/demoynapstest/public_html/all/scl/index.php
Line: 289
Function: require_once
Severity: Warning
Message: ini_set(): Session ini settings cannot be changed after headers have already been sent
Filename: Session/Session.php
Line Number: 317
Backtrace:
File: /home/demoynapstest/public_html/all/scl/application/controllers/Main.php
Line: 8
Function: __construct
File: /home/demoynapstest/public_html/all/scl/index.php
Line: 289
Function: require_once
Severity: Warning
Message: ini_set(): Session ini settings cannot be changed after headers have already been sent
Filename: Session/Session.php
Line Number: 375
Backtrace:
File: /home/demoynapstest/public_html/all/scl/application/controllers/Main.php
Line: 8
Function: __construct
File: /home/demoynapstest/public_html/all/scl/index.php
Line: 289
Function: require_once
Severity: Warning
Message: session_set_save_handler(): Session save handler cannot be changed after headers have already been sent
Filename: Session/Session.php
Line Number: 110
Backtrace:
File: /home/demoynapstest/public_html/all/scl/application/controllers/Main.php
Line: 8
Function: __construct
File: /home/demoynapstest/public_html/all/scl/index.php
Line: 289
Function: require_once
Severity: Warning
Message: session_start(): Session cannot be started after headers have already been sent
Filename: Session/Session.php
Line Number: 143
Backtrace:
File: /home/demoynapstest/public_html/all/scl/application/controllers/Main.php
Line: 8
Function: __construct
File: /home/demoynapstest/public_html/all/scl/index.php
Line: 289
Function: require_once
Welcome To Scl Gaming





















Product Model: LC24RG50FZWXXL Availability: In Stock
free shipping on all us order
Contact us 24 hours a day
You have 30 days to Return
We ensure secure payment
Features:
The Curve Champion
The leader in curved monitors. Samsung has led the curved monitor market since being the first to introduce the innovative displays to the world in 2015. With industry-leading technology in a full line-up, Samsung's curved monitors are consistently number one in market share and consumer choice.
Dive Into the Curve
The winner's curve. Get fully immersed in every game with a deeply rounded 1800R curved screen. Win more, as sharp focus on the screen gives you heightened concentration. Game for longer with less eye strain, and play on and on.
Smooth, Fast Visuals
Smooth and clear action every moment. A refresh rate of up to 144Hz puts you ahead, even in the most demanding games. Spot the enemy instantly and notice tiny crucial changes in every scene. This can be easily changed to 60Hz, 100Hz or 120Hz.
Gamer Exclusives
Get ideal settings for your game. Game Mode optimally adjusts black gamma levels, contrast, sharpness, and color for any game genre. Low Input Lag Mode minimizes delays between your input devices and display. Virtual Aim Point centers the target on the screen for more precise attacks on the enemy.
Flawless Action
No more choppy gameplay. AMD Radeon FreeSync™ eliminates image tears for exceptionally smooth, fast-action gaming. With a dynamically adapted display refresh rate, even the most complex game scenes are seamless and virtually stutter-free.
Fresh Eyes Win More
Play for even longer. Eye Saver Mode minimizes blue light enough to keep eyes relaxed and comfortable when gaming for extended periods. Flicker Free technology continuously removes tiring and irritating screen flicker so you can focus longer with less distraction or eye strain.
See Through the Dark
Give them nowhere to hide. A whopping 3000:1 contrast ratio lets you see dangerous objects or enemies with greater clarity. Blacks are deeper and whites are brighter with more levels of shades in between. Even when enemies hide in the dark, you can spot them quickly, before it's too late.
Specification:
| Display | |
| Screen Size (Inch) | 23.5 |
| Screen Size (Class) | 24 |
| Active Display Size (HxV) (mm) | 521.3952(H) * 293.2848(V) |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Brightness (Typical) | 250 cd/㎡ |
| Brightness (Min) | 200 cd/㎡ |
| Dynamic Contrast Ratio | Mega DCR |
| Response Time | 4ms (GTG) |
| Colour Support | Max 16.7M |
| Refresh Rate | Max 144Hz |
| Screen Size (cm) | 59.8 |
| Flat / Curved | Curved |
| Screen Curvature | 1800R |
| Panel Type | VA |
| Peak Brightness (Typical) | 250 cd/㎡ |
| Contrast Ratio Static | 3,000:1(Typ) |
| Resolution | 1,920 x 1,080 |
| Viewing Angle (H/V) | 178°(H)/178°(V) |
| Color Gamut (NTSC 1976) | 72% |
| General Feature | |
| Eye Saver Mode | Yes |
| Easy Setting Box | Yes |
| FreeSync | Yes |
| Black Equalizer | Yes |
| Refresh Rate Optimizor | Yes |
| Flicker Free | Yes |
| Windows Certification | Windows 10 |
| Screen Size Optimizer | Yes |
| Low Input Lag Mode | Yes |
| Super Arena Gaming UX | Yes |
| Interface | |
| Wireless Display | No |
| DVI | No |
| Display Port | 1 EA |
| Display Port Out | No |
| Mini-Display Port | No |
| HDMI Version | 1.4 |
| USB Ports | No |
| USB-C Charging Power | No |
| D-Sub | No |
| Dual Link DVI | No |
| Display Port Version | 1.2 |
| Display Port Out Version | No |
| HDMI | 2 EA |
| Headphone | Yes |
| USB-C | No |
| Audio | |
|
USB Sound Bar (Ready) |
No |
| Operation Conditions | |
| Temperature | 10~40 ℃ |
| Humidity | 10~80,non-condensing |
| Calibration | |
| Color Mode | Custom/FPS/RTS/RPG/AOS/Cinema |
| Design | |
| Colour | BLACK |
| Stand Type | SIMPLE |
| Tilt | -2.0° (±2.0°) ~ 20.0° (±2.0°) |
| Power | |
| Power Supply | AC 100~240V |
| Type | External |
| Power Consumption (Max) | 35 W |
| Dimension | |
| Set Dimension with Stand (WxHxD) | 547.8 x 430.5 x 242.6 mm |
| Package Dimension (WxHxD) | 612.0 x 172.0 x 391.0 mm |
| Set Dimension without Stand (WxHxD) | 547.8 x 326.3 x 90.7 mm |
| Weight | |
| Set Weight with Stand | 3.3 kg |
| Package Weight | 4.9 kg |
| Set Weight without Stand | 2.8 kg |
| Accessory | |
| Power Cable Length | 1.5 m |
| HDMI Cable | Yes |
| Warranty | 3 Years |
| Note | *** Features, Price, Specifications are subject to change without notice. |